Mnohé z nás by chtěly něco tvořit. Něco krásného, ručně dělaného, protože třeba toužíme obdarovat naše blízké něčím, čemu jsme věnovaly přece jen o trochu víc energie, než cestou do obchodu.
A tak pokukujeme po tom, co by se dalo dělat a zjišťujeme, že nás neskutečně láká háčkování! Neuvěřitelné kombinace uzlíků dokáže vytvořit tolik krásy, až se nám tají dech.

Jdeme do toho! Chceme se to naučit. Ale najednou zjišťujeme, že nám to nejde tak, jak jsme si představovaly. Že se v tom plácáme a že nám zabere tolik času prokousat se internetem, než narazíme na video, ve kterém bychom konečně pochopily, jak to máme dělat! A pak přijdu pochybnosti a výzvy. Jak že se to drží ten háček? Jak to proboha má omotanou tu přízi? Při tom všem naše motivace jít dál klesá a je stále nesnadnější tuto výzvu překonat.

Jak to teda udělat, abychom neztrácely motivaci a nepropadaly na mysli? Kde najít vhodnou podporu?

 


Tady je 6 tipů na podporu, která nám pomůže dojít do cíle:
1) kamarádka
Úplně jako první mi při setkání s jakoukoliv výzvou pomůže sdílení s kamarádkou. Kamarádka vždycky ví, kdy mě má povzbudit a kdy potřebuju jenom obejmout. A v případě háčkování, pokud mám kamarádku, která umí háčkovat, mám vyhráno!

2) blog o háčkování
Pokud patřím k ženám, které se mládí háčkovat nikdy neučily a nemají se tedy k čemu vracet, můžou mi představu o tom, co háčkování obnáší, poskytnout články na blozích o háčkování. Některé z nás rády čteme a rády se inspirujeme u dalších tvořivých žen, takže i my občas zamíříme na blog a tam se inspirujeme tvorbou a myšlenkami autorky. Blogy jsou super! Najdeme tam návody a inspiraci k tomu, jak začít a čemu se vyhnout hned od začátku a nemusíme hledat mezi neznámými videi na Youtube. Nejdřív si ale musíme najít ten správný blog, který nám sedne.

3) Youtube
Pak je nám k dispozici Youtube a nepřeberné množství video návodů, které poskytuje. Ta nabídka je opravdu obrovská! Což nám poskytuje možnost výběru a šanci, že najdeme to, co nám opravdu sedí. Na druhou stranu to množství je i nevýhodou, neb často strávíme mnoho času hledáním vhodného videa na úkor času na tvorbu. Což je škoda. Navíc pokud si nejsem jistá, může mne zmást, že různé ženy drží různě háček a my můžeme znejistět, zda my to držíme dobře. Chci Tě ujistit, že jakékoliv držení háčku máš je pořádku, pokud se Ti tak háčkuje dobře. Každá jsme jiná a je to tak v pořádku.

4) facebookové skupiny
Pak tady máme mnoho skupin na Facebooku, zaměřených na háčkování. Opět nepřeberné množství. Těžko vybírat!
Některé jsou zaměřené na návody, některé na sdílení, jiné na prodej hotových výrobků, některé jsou zaměřené na začátečníky, nebo na specifické techniky háčkování, nebo taky na sdružování společně smýšlejících žen, aby se v ženském kruhu vzájemně podporovaly a posouvaly. Možností je mnoho. V menších skupinkách většinou nalezneme podporu a to je to, pro co si přicházíme. Podporu můžeme nalézt i v těch větších. Často se ale stává, že ve velikých skupinkách se ženy naopak srážejí a píší si tzv. „hejty“. Poslední dobou často čtu útočné a výsměšné komentáře, nebo třeba zesměšňování postavy, když žena sdílí jaké krásné šaty dokázala uháčkovat. Pro tohle si, myslím, žádná z nás do těch skupin nechodí. To jakou mám postavu a vkus je součást mojí jedinečnosti a nikomu z nás nepřísluší soudit druhé. Od toho tu na Zemi přece nejsme.
Rozhodně je tedy dobré věnovat výběru skupiny pozornost, aby mi v ní potom bylo dobře a abych se tam ráda vracela.

5) kurzy
Další možností jsou kurzy háčkování. Na trhu jich není mnoho. Jsou dostupné v prezenční formě, tzn. že si na kurz někam dojdete. Já mám prezenční formu kurzů velmi ráda. Tyhle kurzy za poslední rok ale nedostaly moc šancí. Možná v létě a pak … kdo ví?
Jsou dostupné i online kurzy. Není jich mnoho a často jsou specificky zaměřené. Takže ano, naučíme se na nich háčkovat, ale je pravděpodobné, že na výrobcích, které nás zase tolik neberou, nebo se nám ani nelíbí. Svým způsobem jsou tyto kurzy tedy pro určitý okruh žen, které ty výrobky samotné zaujmou nebo to prostě dokážou přejít a jdou si pro to know-how.
Mě tento nedostatek oslovil natolik, že jsem se pustila do příprav 5-týdenního online kurzu háčkování pro začátečníky, podle kterého by se každá žena mohla naučit háčkovat a na konci kurzu si uháčkuje, co bude chtít, protože bude umět číst v návodech. Kurz začne v druhé polovině srpna a já už se moc těším na společnou cestu kurzem společně s ženami, které se přidají.

6) ženské rukodělné kruhy
To je poslední možnost, která mě napadá. Kam jinam si můžeme přijít pro podporu, než mezi podobně smýšlející ženy. Já ženské kruhy přímo miluju! Ta atmosféra ženské energie, bezpodmínečného přijetí a radosti mě nabije na několik dní do zásoby.
Nevím, zda jsou dostupné ženské kruhy zaměřené na ruční tvorbu. Věřím, že něco jako kroužky určitě dostupné je. Zase to ale bude lokalizované na místo konání. A je jich patrně málo, chce to hledat. Taky mi musí sednout způsob vedení a atmosféra kruhu. Takže to chce i zkoušet. Rozhodně je rozdíl mezi kroužkem a ženským kruhem.
Samotné ženské kruhy mne inspirovaly, dá se říct, k návratu ke kořenům. Rozhodla jsem se tedy, že budu pořádat ženské rukodělné kruhy, tak jak to dřív dělaly ženy z generací před námi. Ne, nebudeme drát peří. Ale sejdeme se v kruhu, něco si uháčkujeme, dáme si třeba dobrý čas a strávíme spolu kus příjemného času. Fyzicky mám možnost kruhy pořádat v Brně, neb zde bydlím. Online si můžu dovolit pozvat i Vás další z celé republiky.

Co napsat závěrem?
Jsme různé, jedinečné a každá z nás to má jinak. A to je v nejlepším pořádku a vlastně se to dost hodí, protože jedině pak se můžeme vzájemně podporovat a posouvat se dál. Já jsem se háčkováním nakonec prokousala sama. Vytáhla jsem ze vzpomínek to, co mě kdysi dávno naučila babička a potom jsem sedla s háčkem v ruce k počítači a oživovala jsem a oživovala. Mnoho času jsem strávila hledáním videí na Youtube a vybírala ta, která mi sednou a kterých rozumím. Dost jsem toho nakoukala a nazkoušela, popárala a vyhodila. Nakonec jsem se postupnými krůčky dostala tam, kde jsem dnes. Přes všechny pocity frustrace, demotivace, marnosti, osamocení, po radost, nadšení, těšení a vnitřní klid, že zvládnu uháčkovat cokoliv, co si usmyslím.

I Ty můžeš zvládnout uháčkovat cokoliv, co si usmyslíš! A je úplně jedno, jestli se rozhodneš prokousat se tím sama a nebo jestli si najdeš někoho, kdo Tě podpoří na Tvé cestě.

Jestli hledáš vlídnou podporu, zkus se mrknout sem.